Federaţia Română de Handbal a înfiinţat începând din acest sezon un campionat rezervat doar echipelor de tineret. Mai precis, formaţiile din Liga Florilor şi din Liga Zimbrilor sunt obligate să aibă şi o echipă de tineret. Cele 16 echipe din Campionatul Naţional feminin au fost împărţite în două serii, HC Zalău – tineret făcând parte din Seria A, alături de SCM Râmnicu Vâlcea, Corona Braşov, CNE Sfântu Gheorghe, CNE Râmnicu Vâlcea, Minaur Baia Mare, Măgura Cisnădie şi Gloria Bistriţa Năsăud.

Echipa zălăuană, condusă de pe margine de Valeria Motogna şi Raluca Ionaşcu, a susţinut primul meci pe teren propriu, primind vizita handbalistelor de la Corona Braşov. Oaspetele au avut iniţiativa şi s-au aflat la conducere încă din primele minute. Cu aproximativ 20 de minute înainte de final, braşovencele conduceau cu 10 goluri, 29 – 19, dar zălăuancele au revenit în final, fiind aproape de o remiză. Scorul final a fost 37 – 36 în favoarea oaspetelor după ce, la pauză tot braşovencele conduceau cu 22 – 17.

Kristina Toth a fost cea mai bună marcatoare a Zalăului, cu 16 reuşite, urmată de Andreea Serencu, cu 9 goluri.

În etapa viitoare, programată duminică, HC Zalău va evolua pe terenul celor de la Minaur Baia Mare.

One Thought to “Tineretul de la HC Zalău, aproape de o remiză la debutul în Campionatul Naţional”

Marius, nu ai scris nimic despre meciul echipei mari cu Brăila. Nu am avut nici o informație. Ai fost la bere ?